KonsumentNYTTA
Investera
200:- och tjäna många tusen
Läs mer om det
längre ner >>
Nu skapar vi en verktygslåda för
konsumenter. En översikt över alla de
verktyg vi har som konsumenter att utöva vårt
inflytande och medverka till förändring.
Tips, idéer och erfarenheter kommer att visas,
en del öppet för alla men mycket mer i
speciella avsnitt, med åtkomst bara för
medlemmar. Det kommer alltså att bli mycket
lönsamt att vara medlem.
KonsumentNYTTA kommer att ha tre speciella
avsnitt; Ekonomisk nytta, nytta för din och
allas hälsa och nyttan för vår
gemensamma miljö. |
 |
En vinnare
och 2 loosers. Från 3 kronor till 30 kronor
(Ramlösa i burk på bensinmack) per liter,
bara att välja!
|
Vi börjar med bara vanligt vatten!
Vi börjar med att visa en prisjämförelse
för vatten på flaska och en översikt
över mineralinnehållet i mineralvatten.
Dessutom gör vi följande prisundersökningar över de vanligaste livsmedlen, kolla den senaste (klicka). Jämförelserna
är gjorda i Hultsfred och i Västervik, där
bl a Hemköp, NETTO och LIDL kom med. Den visar på
många intressanta saker, bl a hur exakt priserna
ligger på både NETTO och LIDL på många
varor. Man misstänker att de följer varandra
noga. Var med och utveckla formuläret och komplettera
med produkter som saknas (maila
oss). För medlemmar kommer en databas att byggas
ut så att man kan ladda ner en handlalista för
att planera vad man ska handla och var och komplettera
med priserna i sina lokala butiker. Här finns mycket
att tjäna..
Vi inviger verktygslådan med att titta på
vatten, nästan bara vanligt vatten. Du kan t ex
köpa valigt vatten, med eller utan kolsyra för
7:90 hos COOP eller välja mineralvatten, med nyttiga
mineraler, för 3 kronor litern hos Willys, eller
väljer du vatten ur kran för några ören
per liter. Ställ valet här mellan vanligt
bordsvatten från COOP för 7:95 och från
kranen för 1 öre. Bortsett ifrån priset
slipper du bära hem vatten och bära tillbaka
plastflaskorna. Vill du ha kolsyrat så kostar
det en del. Hos LIDL betalar du 2:20 per liter och bär
flaskan full hem och tom tillbaka eller skaffa en apparat
för att kolsyra ditt eget vatten. De flesta apparater
ger tyvärr bara småflaskor för varje
laddning. Vi ska fortsätta undersöka marknaden
för dessa apparater.
Jämför man mineralvatten bara blir valet
mera ”spännande”. Antingen betalar
du på COOP 17:50 för Ramlösa 1,5 liter
(11:65 per liter) eller 12:70 för 0,5 liter (25:40
per liter!) och får ett vatten med alldeles för
hög salthalt (natrium 210 mg/l) samt 2,7 mg fluor,
med varningstext för att ge det till barn under
7 år. Du kan också välja Premier hos
Willys för 3 kronor litern med högt och bra
innehåll av magnesium (som vi behöver mer
av) och bland de lägsta innehållen av natrium
(koksalt). Hos LIDL kan du välja Saska Quelle för
2:20 kronor/liter men då med mycket lite magnesium.
Miljövinsterna med att köpa svenskt vatten
i stället för tyskt är obetydliga, men
prisskillnaderna är skakande stora och ser man
hälsomässigt på det är det ju en
klar nackdel att köpa svenskt. Att arbeta fram
köpkraften, pengarna, för bästa val 3
kronor i stället för sämsta val 25:40,
innebär ju att man måste arbeta 8,5 gånger
så mycket /länge och det påverkar också
miljön och hälsan, tid, transporter och energi
till och från jobbet och mycket annat. Detta är
en aspekt som inte tagits med i nyligen publicerade
livscykelanalyser för vatten i flaska.
Fallet med vatten ovan visar hur mycket du kan spara,
bara genom att välja vatten, ytterligheten om du
dricker 1,5 liter per dag blir då 17:50 per dag,
alltså 2.755 kronor per person och år –
alltså över 5.000 kronor i en 2-personers
familj. Räkna själv ut vad det skulle kosta
i en 4-personers familj där två barn ska
ha Cola eller läsk varje dag!
Vi kommer alltså att göra många jämförelser,
både om pris och om innehåll. Vi ska visa
på skillnaderna mellan olika butiker, så
du ser att det lönar sig att gå till flera
olika butiker och därmed sätta verklig press
på butikerna. Det är inte fler butiker vi
behöver men lära oss välja bland butikerna.
Det här kan vi konsumenter göra, skärpa
konkurrensen mellan butikerna – det lönar
sig för oss. Konkurrensverket vill ha in flera
aktörer på marknaden, men fler butiker kostar
mera i byggnader, yta, uppvärmning, personal, lagring
– så det ger inte lägre kostnader,
bara tillfälligt lägre priser på vissa
varor. Den lösningen belastar oss på sikt,
ökar behovet av transporter och resurser och belastar
miljön på ett oacceptabelt sätt.
Blomkål kunde man hitta vid ett tillfälle
för 34:90 hos ICA och samma dag för 7:90 hos
LIDL. Gurka varierade mellan 34:90 på Konsum Extra
och 9:90 hos Willys. En burk sardiner (Kung Gustavs
Brisling) handlar du hos Willys för 13:90 men COOP
begär att du ska vara ”lojal” för
24:90. 12 kronor extra för vad då? Matjessill
kunde köpas inför midsommar för 4:90
upp till 26:90. Vem hann prova alla inför festen?
Nej de flesta chansade nog och många sorter var
direkt dåliga. COOP X-tra var sämst i vår
lokala test (liksom Blåvitt i fjol).Varför
ska alltid COOP ligga 15-20 kronor högre på
paprika jämfört med Willys? Vi har jämfört
i flera år nu och förstår inte att
Konsum eller COOP kan sälja paprika över huvud
taget. Varför behöver Konsum Extra ta 18:90
för 6 KRAV-ägg medan Willys endast tar 12:98
för samma förpackning KRAV-ägg? Man undrar
när man går in i dessa prisjämförelser
om prissättning över huvud taget är seriös,
eller bara anpassad efter vad folk är villiga att
betala, ovetande.
Det lönar sig däremot knappast att välja
butik efter priset på smör eller Bregott.
Skillnaden är under 1kronor mellan blocken. Håll
därför koll på andra specifika varor.
Du ska senare få tillgång till listor med
minimum och max-priser så kan du själv bedöma
om din butik är billigare eller dyrare.
Under detta avsnitt KonsumentNYTTA ska vi också
visa exempel på vilseledande
reklam, anmälningar vi gör mot sådan
marknadsföring. Vi kommer att öka antalet
tester. Se t ex förra årets test
av matjessill. I tur nu står test av Digestive
kex, stora skillnader i pris och kvalitet, somliga innehåller
härdade fetter. Speciell lista
över härdade fetter finns också
på hemsidan.
Vi startar lokala
konsumentpaneler för att få fler engagerade
i både tester och prisjämförelser och
få större spridning och säkrare resultat.
Vill du vara med och ta hand om en viss produkt för
tester eller priskontroller, hör
av dig till oss per mail eller telefon.
Avslutningsvis!
Börja med att bli medlem, se erbjudandet
för 200 kronor!
Vi ska ge dig tips och genvägar till att spara
både på att jämföra priser mellan
butiker, jämföra priser med jämförpriser
och olika förpackningsstorlekar, jämföra
olika sätt att köpa eller laga olika mat med
mer nyttigt innehåll (för hälsan och
miljön), hur du undviker produkter med t ex härdade
fetter, hur du hittar sockerfällorna, hur du väljer
dina proteinkällor
med hänsyn till både hälsa och miljö
och pengar. Vi kommer också att tipsa om hur
man kan köpa mer ekologiska
och lokala livsmedel, både enskilt och i grupp,
utan att behöva betala orimligt mycket.
Ja en spännande höst ligger
framför oss. Men vi börjar redan nu, häng
med! - Nu ska det löna sig att att vara en informerad
konsument.
|