• Planera och bestäm vad du ska köpa och
var du ska gå innan du går och handlar. Gör
upp en lista (ladda
ner listan som Exceldokument) med det vanligaste och
viktigaste du brukar köpa och kolla priserna i dina
utvalda butiker, så vet du var du ska handla i fortsättningen.
Handla först vad du planerat, hittar du sedan något
specialerbjudande i annan butik, så köp det
efter det att du handlat färdigt ”listan”.
• Lär dig att använda kilopriser för
att jämföra och jämför förpackningsstorlekarna
(kilopris varierar enormt).
• Se upp med ”sista förbrukningsdag”
när du handlar och kolla även hemma, då
slipper du slänga en massa saker i onödan.
Lukta och smaka innan du kastar något som har
passerat ”bäst-före-dag”.
Västerbottensost som är lagrad 18 månader
blir inte sämre på några få dagar,
mögel på ost kan du skära bort, gäller
inte för blåmögelostar. Laga till en
god gryta om du har mat som är på väg
att ”gå ut”. Lägg till lite morötter,
selleri eller palsternacka, krossade tomater i burk,
bönor och ev grädde om det är den som
är på ”väg ut”.
• När du ska äta, ta en halv portion
först, ät sakta och sen kan du ta om, om du
behöver. Ät inte upp allt utan spara och gör
något annat på det som blir över, t
ex som sås till en spaghetti eller i en risotto
eller gryta. Frys sedan in så har du mat klar
att ta till när du har ont om tid. Det är
det frysen är till för.
• Lär dig laga mat med billiga råvaror,
som spaghetti, ris, potatis, grönsaker. Koka goda
soppor på grönsaker, med eller utan kött,
t ex högrev eller annat prisvärt kött
som passar att koka. Lär dig använda bönor
och linser, enkla att ha hemma färdigkokta i burk.
Dryga ut olika recept med bönor, det är dessutom
bra proteiner och andra näringsämnen.
• Köp aldrig färdiga mellanmål,
t ex bars eller små plastbyttor med lite smaksatt
yoghurt. Välj hellre naturell fil eller yoghurt
i literförpackningar och ha lite olika sylter i
kylen eller färsk frukt och blanda själv.
Det blir mycket billigare, mycket godare och ger också
mindre plast i soporna.
• Bär inte hem onödigt med vatten –
alla lightprodukterna är ”lätta”
men gjorts tyngre med mera vatten – rena lurendrejeriet.
Det kallas produktutveckling!
• Ordna ett matlag på jobbet, turas om
att ev värma upp och ”bjuda” varandra,
så spar du både tid och pengar och får
roligare luncher.
• Billigare importvaror kan verka billiga men
tänk på att du betalar arbetslösheten
för de exporterade arbetstillfällena via skatten.
• Ersätt läsk och andra buteljerade
drycker med kallt kranvatten, med t ex en skiva citron
i för smakens skull – här finns massor
att spara både i pengar, transporter, energi,
sopor och miljöbelastning – och undvika det
dolda sockret!
2007-01-15
KONSUmindre
för MERA i plånboken
20 smarta råd för att
få mera pengar över 2007
• Gör upp en lista med det vanligaste och
viktigaste du brukar handla
• Kolla dina utvalda butiker och deras priser
för valda varor
• Fyll i listan med vad du just nu ska handla
och var
• Handla först det viktigaste och det mesta
i din utvalda butik
• Hittar du sedan något specialerbjudande
i annan butik,
så kan du köpa det efter att du handlat färdigt
efter ”listan”
• Tänk till 2 gånger, behöver
jag verkligen det här
• Lär dig hitta jämförpriserna
och använd dig av kilo eller literpriserna för
att jämföra olika varumärken
för samma typ av vara
• Jämför olika förpackningsstorlekar
och deras kilo- eller literpriser
• Köp frukt och grönt i lös vikt,
du behöver kanske inte hela säcken/påsen,
ofta är någon av frukterna dålig
• Se upp för ”sista förbrukningsdag”
både när du handlar och kolla sedan hemma
– då slipper du slänga en massa saker
i onödan
• Kolla ”bäst-före-dag”,
så du har bra marginal. Är tiden på
väg att gå ut? Erbjud dig betala halva priset!
• Köp alltid hem vissa basvaror, grönsaker
som t ex potatis, morötter, selleri, purjolök,
gul och röd lök, palsternackor, vitlök,
krossade tomater och kokta bönor i burk m m. samt
torra varor som spaghetti och ris
• Lämna de färdiga portionspaketen
med fryst mat i butikens frysdisk. Din frys är
bättre att utnyttja för den mat du lagar i
större satser. Kolla och jämför priserna
på vad priset blir på de kilokalorier du
får i dessa färdigförpackningar. Ofta
10 till 15 ggr dyrare än att laga maten planerat.
• Handla hellre kvalitet än billiga lockvaror.
Var noga med att jämföra eller testa de billiga
varianterna av speciellt EMV - Egna Märkes Varor.
Oftast är de billiga på bekostnad av kvaliteten.
• Kolla kilopriset om priset anges i hekto. Rökt
lax kan kosta 200:- /kg medan kokt skinka kostar 25:-
/hg. Då tycker vi lax är lyx. Men skinkan
var dyrare!
• Köp naturell fil eller yoghurt i literförpackningar
och ha lite olika sylter i kylen eller färsk frukt
och blanda själv. Undvik färdiga mellanmål,
t ex bars eller små plastbyttor med lite smaksatt
yoghurt. Prisskillnaden chockar dig om du jämför.
• Bär inte hem onödigt med vatten –
alla lightprodukterna är ”lätta”
men gjorts tyngre med mera vatten eller sötats
med syntetiska sötningsmedel. Köp alltså
inte ”light-varianterna”. Drycker med mycket
socker ska du helt skippa.
• Ska du köpa juice, så kolla innehållet,
ofta mycket vatten. Välj så koncentrerad
och ren juice som möjligt eller ren fruktsaft (färskpressad
t ex)
• Tyckte du det blev dyrt när du ska betala?
Kolla då kvittot och se alla småpaketen
från charkdisken eller kyldisken som bara slank
med, för det var ju bara 20-25:- per paket. Där
ligger ofta stor del av hela summan.
• Lär dig att handla ”lätt”
och dra inte hem tunga flaskor med läsk och andra
buteljerade drycker kan ersättas med kallt kranvatten,
med t ex en skiva citron i för smakens skull. Här
finns massor att spara både i pengar, transporter,
energi, sopor och miljöbelastning – och så
undviker du det myckna dolda sockret!
Förslag
på inköpslista hittar du här >>
Dessa smarta råd
har sammanställts av Sveriges Konsumenter i Samverkan
– Sveriges fristående och partipolitiskt oberoende
konsumentorganisation.
|